شیت بندی در معماری

نحوه ارائه یک پروژه معماری یکی از مسائل بسیار مهمی است که باعث تاثیرگذاری و افزایش درک و تفهیم کاربر و یا بیننده از پروژه شما میشود.
ممکن است شما طرحی از یک پروژه ی عالی و فکر شده را خلق کرده باشید اما اگر نحوه ارائه که یکی از مهم ترین بخش های آن را تحت عنوان شیت بندی می شناسید فکر شده و اصولی نباشد عملا بیننده گیج و سردرگم شده و متوجه افکار و اهداف نهفته در طرح شما نخواهد شد.
در ادامه اصول مهم و اولیه شیت بندی را با هم مورد بحث و بررسی قرار می دهیم:
1. اندازه و جهت شیت
در ابتدای کار در نظر داشته باشید که می توانید کار را در یک شیت یا چند شیت جدا از هم ارائه دهید(بسته به ابعاد و تعداد مدارکی که باید در شیت باشند).
در انتخاب ابعاد شیت نکته ای که حائز اهمیت است نرمال بودن طول و عرض آن است،یک شیت مستطیلی که تفاوت طول و عرض آن خیلی زیاد نباشد تا هم چشم نواز تر باشد و هم در پلات مشکلی ایجاد نشود انتخاب عاقلانه تری است.

شیت هایی با عرض خیلی کم به هیچ وجه گزینه ی مناسبی نیستند چرا که مانور دادن در چنین شیتی و چینش مدارک با مشکل مواجه خواهد شد.
افقی یا عمودی بودن شیت یک اصل کلی و از پیش تعیین شده نیست، با توجه به مدارک موجود و رندر هایی که برای قرار گرفتن در شیت در نظر دارید(افقی یا عمودی بودن مدارک) افقی یا عمودی بودن شیت را تعیین کنید.
2. رنگ شیت و بک گراند
بهترین گزینه برای رنگ بک گراند شیت رنگ های خنثی هستند، حتی میتوان گفت رنگ سفید می تواند بهترین رنگ پیشنهادی باشد چرا که پروژه و رنگ های داخل آن را همان گونه که هست نشان می دهد. اما رنگ هایی مثل سیاه و سفید،سفید و خاکستری،خاکستری بصورت تک رنگ نیز انتخاب های مناسبی هستند.

استفاده از رنگ های دیگر نیز مانعی ندارد اما در نظر داشته باشید که رنگ شیت نباید حرف اول را بزند(استفاده از رنگ های تند و یا پررنگ) بلکه باید به مدارک کمک کند تا بهتر دیده شوند در واقع باید به مدارک فرصت خودنمایی بدهد.
گاهی استفاده از یکی از تصاویر رندر ها (بصورت محو) بعنوان بک گراند میتواند راه حل خوبی باشد،استفاده از خود مدارک بعنوان رنگ در جهت خودنمایی مدارک!
پس طی یک جمع بندی: استفاده از حداقل رنگ و ترجیحا رنگ های خنثی برای بک گراند شیت جهت درک بهتر موضوع و مدارک.همین بس!
3. نحوه چینش مدارک
شیت بندی چه دستی باشد و چه دیجیتالی برای چینش مدارک باید برنامه ریزی شده عمل کنید.
نوعی جدول بندی را ذهنی و یا عملی روی شیت انجام دهید که بدانید هر مدرک بهتر است در کدام بخش شیت قرار بگیرد. ابعاد و خوانایی مدارک را در نظر بگیرید.
این مرحله زمان آن است که به اولویت ها بیندیشید،حرف اصلی شیت را چه کسی قرار است بزند؟
چه کسی قرار است شروع کننده و چه کسی خاتمه دهنده باشد؟
به این فکر کنید کسی که از کار شما هیچ نمی داند باید با دیدن این شیت چشمانش به راحتی از نقطه شروع کار تا پایان را به ترتیب دنبال کند و آن را دریابد تا میان مدارک سردرگم نشود.
سلسله مراتب را رعایت کنید، از افکار و مدارک اولیه همچون کانسپت،دیاگرام، لکه گذاری و… شروع کنید تا بیننده کم کم وارد موضوع شود،بدیهی است نقطه ی اولیه ی درگیری بیننده با موضوع نباید مدارک کامل شده همچون پلان یا مقطع باشد.
از پیچیدگی در چینش پرهیز کنید. مدارکی همچون پلان را به هیچ وجه نچرخانید!مدارک را در جهتی که شمال قرار دارد به گونه ای درست(آنطور که باید باشد) در شیت قرار دهید.
به نقطه قوت پروژه توجه داشته باشید، میخواهید تمرکز شیت و دید بیننده روی کدام مدرک باشد؟
فرض میکنیم قرار است مقطع نقطه ی برجسته ی شیت باشد، یکی از اصول ابتدایی برای برجسته کردن این مدرک بزرگ کردن مقیاس آن است، ایجاد کنتراست در مدارک نیز می تواند این کار را برای شما انجام دهد.
مطالب کلیشه ای را فراموش کنید!
مواردی همچون گذاشتن مقاطع در پایین ترین بخش شیت با بهانه ی بردن بخش سنگین تر به پایین شیت!
4. نکاتی که باید در نظر بگیرید:
-تصاویر مهم تر از متن!
سعی کنید تصاویر به قدری گویا باشند که نیاز به متن یا توضیح نباشد تنها در صورت لزوم از متن استفاده کنید آن هم حداقل مقدار ممکن چرا که هیچکس زمان خود را برای خواندن آن تلف نمیکند!
-فونت مناسب و یکنواخت
از فونتهای ساده و بدون پیچیدگی استفاده کنید و در بخش های مختلف تنها ابعادش را تغییر دهید.
-مدارک را نه خیلی تو در تو و نه خیلی با فاصله از هم بچینید تا گردش بصری مناسبی در شیت شکل گیرد تا نه باعث سردرگمی شود و نه آنقدر گسسته از هم باشد که بیننده فکر کند بخشی از کار ناقص است!
-تعادل را رعایت کنید اما تقارن را نه!
بخشی از شیت را پر از مدارک و بخشی را خیلی سبک تر رها نکنید، در چینش مدارک مهم دو طرف شیت را مانند کفه های ترازو در نظر بگیرید .

موفق باشید!

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

۳ پاسخ

  1. JamesEnupt گفت:

    Keep up the excellent work !! Lovin’ it!

  2. مبینا گفت:

    مرسی مرسی مرسی

  3. مورات گفت:

    روز دیزاینو گرافیک مبارکت باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *